Language: Turkish * Since this course is given in Turkish, the course description is given in Turkish. * This course is also available in English.

Yeryüzünden Yıldızlara ve Ötesine: Evreni Tanıyoruz - Tekin Dereli

“Evreni Tanıyoruz” dersinde, konulara bir giriş oluştururken hem popüler düzeyde basitleştirmelerden hem de ileri matematiksel kavramlardan uzak durulacaktır. Ancak öğrencilerin basit cebirsel işlemleri yapabiliyor olmaları ve biraz trigonometri bilmeleri gereklidir. Mümkün olduğunca türev ve integral kullanmamaya özen gösterilecektir.  

Ders İçeriği

1.Ders: Yeryüzünde Cisimlerin Hareketi Galileo Galilei. Serbest düşme ve eğik atış problemleri. Isaac Newton. Evrensel çekim yasası. 2.Ders: Güneş Sistemimiz Kepler yasaları ve gezegen yörüngeleri. Kuyruklu yıldızlar. 3. Ders: Yapay Uydular Yere göre durağan uydu yörüngeleri. Evrensel Konumlama Sistemi (GPS) 4. Ders: Uzayda Yolculuk Roketler. Aya ve diğer gezegenlere gidiş. Sapan-atışı yörüngeleri. Uzay yolculuklarının kısa bir tarihi. 5. Ders: Yıldızlara Uzanmak Uzay teleskopları. Ne kadar uzak? Ne kadar parlak? Hangi renk? Yıldızların yaşam ve sönüm evreleri. 6. Ders: Samanyolu Galaksisi Galaksimizin ötesinde neler var? Evren ivmelenerek genişliyor.  

The Researcher's Roadmap - An Interview with Prof. Tekin Dereli