Online Application

Language: English

Course Description

 

Sustainability, Climate and Law

In our rapidly changing world, the climate crisis is a pressing concern. This course is designed for high school students to understand the critical link between the climate crisis and the legal aspects that shape our response. We’ll explore key topics, including the UN Sustainable Development Goals (SDGs), sustainability in legal education, and the roles of law and market players (companies) in addressing climate challenges. Throughout the course, we will engage in discussions, case studies, and activities to deepen our understanding of these important topics. We will embark on a journey to comprehend the challenges of the climate crisis and the role of law in shaping a sustainable future.

 

Future of Law

Within the scope of this course, the legal changes that social trends determined by major technological advances and environmental factors may bring to legal regulations and state institutions will be discussed. By examining the source, function and meaning of law in order to analyze these changes, which are likely to have broad and devastating social effects on the professional lives of today’s law students; It is aimed to make an inference on the future of law in general and the legal profession in particular. In this context, the position of the function of the legal profession against the development of artificial intelligence will be specifically discussed.

Cem Veziroğlu Asst. Prof. Hukuk Fakültesi
Cem Veziroğlu, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ticaret hukuku alanında yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Sürdürülebilir Kalkınma Kürsüsü’nde bağlı akademisyen, Hukuk Okulları Küresel Ligi Çevre Düzenleme Araştırma Grubu üyesi ve NASAMER Hukuk Blogu’nun baş editörü olarak görev yapmaktadır. Galatasaray Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi’nden Magister Juris ünvanını, İstanbul Üniversitesi’nden ise doktora derecesini aldı. AB, Dünya Bankası ve British Council tarafından finanse edilen çeşitli uluslararası projelere katkıda bulundu. Araştırma alanları arasında şirketler hukuku, tahkim hukuku, sürdürülebilirlik ve iş hukuku yer almaktadır.
Yiğit Sayın Dr. Öğretim Üyesi Hukuk Fakültesi
Yiğit Sayın, lisans derecesini 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden, LLM derecesini ise 2001 yılında Warwick Üniversitesi’nden ‘Uluslararası Ekonomi Hukuku’ alanında almıştır. Birkaç yıl avukatlık ve hukuk müşavirliği yaptıktan sonra 2003 yılında önce İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ‘özel hukuk’ alanında doktora eğitimine başladı, ardından da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne araştırma görevlisi olarak katıldı. 2009 yılında özel hukuk alanında doktorasını tamamlayarak Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yardımcı doçent olarak göreve başladı. Yiğit Sayın’ın çalışmaları genel olarak ‘Roma Hukuku’ ve özel olarak da ‘Kölelik hukuku’ üzerine odaklanmaktadır. Kendisi, yurt içi ve yurt dışında, Roma Hukuku, Avukatlık Hukuku, Hukuk Tarihi, Uluslararası İşlemlerin Hukuki Yönleri, Uluslararası Ticaret Hukuku, Hukuk & Teknoloji ve Hukuk Felsefesi alanlarında lisans ve lisansüstü düzeyinde dersler vermiştir. Yiğit Sayın ayrıca SIHDA (Société Internationale Fernand De Visscher pour l’Histoire des Droits de l’Antiquité) üyesidir.