Eğitmen: Füsun Özsoy

 

Resim dersleri,  düşünce, biçim ve estetik ile kendinizi ifade edebileceğiniz ortamdır. Tarih, doğa, bilim, sanat ve güncel olayları algılamanızda fark yaratır. Eleştirel ve yaratıcı düşünceyi geliştirir, görsel okuma yaparak resim aracılığıyla iletişim kurar.

 

Hayalleri Resme Dönüştürmek ve Sanatta Yolculuk atölye çalışmalarında amaçladıklarımız;

  • Özgün anlatım dillerinin resim ile keşfedilmesi
  • Yaratıcılığın geliştirilmesi
  • Görsel tasarımın resme yansımasının incelenmesi
  • Çizgi ve renk kullanılarak seçmede dikkat, bilinçli algı, sezgisel gücün soyutlamaya dayalı olarak uygulanması

1. Ders

Öğrencilerin çeşitli eşyaları, doğal nesneleri, figürleri gözleme ve algılama yeteneklerini önce kağıt üzerinde sonra tuvalde çalışabilecekleri bir atölye dersi olacaktır. Bu çalışma, çizgi araştırmaları, yerleştirme, eskiz, oran ve orantı, perspektif, denge ve model konularına yöneliktir. Ayrıca sadece iki renk kullanılarak resimde leke algısı çalışılacak, iki renk ile ara tonlar bulunacaktır. Pablo Picasso’nun mavi dönemi, pembe dönemi ve Guernica resmi incelenecektir.

2. Ders

Görsel ifadenin estetik kurallar çerçevesinde nasıl uygulanacağı anlatılan atölye dersi olacaktır. Cansız objelerden yola çıkarak, istif anlatılacak, ışık ve gölge kullanılarak renkli leke çalışması yapılacaktır.

Natürmort resmi incelenecektir: Paul Cezanne, Vincent Van Gogh, Giorgio Morandi

3. Ders

Rönesans ile sürrealizm arasındaki tarih diliminde, dünya resim sanatındaki başyapıtları oluşturan ressam ve resimlerden bazıları dönemin etkileşimleri ile incelenecektir. Günümüz algıları konuşularak, tuval üzerinde özgün tasarımlar oluşturulacak ve resme dönüştürülecektir.

Lise Yaz Programları Instagram'da Resim: Varolmanın Başka Bir Yolu